Інформатизація загальноосвітніх навчальних закладів міста
Відділом освіти ведеться системна робота щодо впровадження інформаційних технологій у навчально-виховний процес.

Загальноосвітні навчальні заклади в достатній мірі забезпечені програмними засобами на підтримку шкільних дисциплін. В школах міста функціонують медіа теки, створені як за рахунок ППЗ, отриманих в ході апробації електронних засобів навчання, так і за рахунок власних розробок вчителів та учнів, а також інших вільно розповсюджуваних ПЗ. Наявні програмні засоби систематизовані, ведеться відповідна картотека ПЗ та книг видачі програмних засобів.

В міському методичному кабінеті також ведеться облік електронних програмних засобів педагогічного призначення на підтримку навчальних предметів.

Одним із вирішальних факторів використання засобів ІКТ є вміння та навички вчителів застосувати ці технології на своїх уроках, факультативних та індивідуальних заняттях, розумного поєднання ІКТ з традиційними освітніми технологіями.

На виконання п.3.18 наказу МОН, молоді та спорту України від 24.06.2011р. № 1/9-493 „Щодо організації навчання вчителів із використання інформаційно-комунікаційних технологій” за 2005-2011 роки пройшли навчання 581 вчитель (77 %), протягом жовтня 2011р. було організовано навчання решти вчителів (23%) за програмою „Основи ІКТ”.

Це стало можливим завдяки тому, що в місті є 4 опорних заклади, на базі яких відбувається навчання вчителів основам ІКТ, а саме: в ЗОШ № 11, 20 - є тренери з курсу „Основи ІКТ”, в ЗОШ № 7 – „Інтел@Навчання для майбутнього”, ЗОШ № 5 – „Технології Веб 2.0 в педагогічній діяльності”. Крім того, вчителі міста мають змогу проходити дистанційні курси „Основи безпечної роботи з ІКТ у начальному закладі”, „Інтерактивні дошки” тощо. Підчас проходження курсової перепідготовки на базі Бердянської філії КЗ „ЗОІППО” ЗОР вчителі-предметники також мають змогу пройти тренінги щодо впровадження ІКТ у практичній діяльності.

Таким чином, 100% педагогічних кадрів ЗНЗ міста пройшли через різні форми навчання з опанування інформаційно-комп`ютерними технологіями й сьогодні активно їх використовують в педагогічній діяльності.

Кількість навчених за програмою „Основи ІКТ” - 408 пед. працівників
Кількість навчених за програмою Intel - 346 пед. працівників
Кількість навчених за курсом ВЕБ 2.0 - 33 пед. працівників
Кількість педагогів, які мають інші сертифікати щодо навчання ІКТ - 23 пед. працівників

Рівень оволодіння вчителями міста інформаційно-комунікаційними технологіями представлений на діаграмі:


Для ефективного використання ІКТ у навчально-виховному процесі та управлінській діяльності відділом освіти організована упродовж 2012-2015 н.р. робота міських масових форм методичної роботи.

Відділ освіти сприяє участі бажаючих працювати в різноманітних інноваційних проектах, пов’язаних з ІКТ. Мова йде про такі проекти, як:
- „Школа-новатор”, до якого відповідно до наказу управління освіти і науки облдержадміністрації від 09.11.2012 № 723 „Про участь загальноосвітніх навчальних закладів області в програмі „Школа-новатор” долучився Бердянський муніципальний ліцей;
- обласна «Школа сучасних знань», яка надає реальні можливості будь-кому в дистанційному режимі навчатися необхідним наукам. На виконання наказу управління освіти і науки облдержадміністрації від 23.08.2012 № 534 «Про початок роботи обласної он-лайн «Школи сучасних знань» в рамках створення даного освітнього он-лайн ресурсу учні ЗОШ № 2, 3, 7, 13, БМЛ проходять навчання за дистанційною формою з української мови, інформатики та економіки тощо;
- Національний проект „Відкритий світ”, учасником якого є два навчальні заклади Запорізької області, один з яких – Бердянська гімназія №1 „Надія”. Впровадження проекту «Відкритий світ» дало можливість перейти комп’ютерам із класу інформатики до всіх навчальних кабінетів, а всім без винятку вчителям застосовувати на уроках не тільки стандартне ППЗ навчального призначення, а і сучасні ІТ-технології. Так, протягом травня-вересня 2013 року у п’яти кабінетах гімназії було встановлено сучасне мультимедійне обладнання, для роботи учнів під час навчально-виховного процесу отримано нетбуки та планшети. Всі класи гімназії з’єднано потужною локальною мережею Інтернет, а вчителі-предметники пройшли відповідну курсову та тренінгову підготовку та навчальні тренінги.

Починаючи з 2012р. вчителі міста беруть участь у розбудові віртуальних методичних об`єднань на запорізькому порталі ЗапоВікі. Близько 75% педагогів-предметників мають власні візитки. Так, вчителі інформатики, математики, основ християнської культури, біології впевнено представляють свою роботу у віртуальних методичних об`єднаннях.

Відділ освіти ініціював на базі Бердянська роботу обласної творчої групи з медіа освіти (керівник Іванов С. А., КЗ „ЗОІППО” ЗОР). Протягом року на теоретико-практичних семінарах наші вчителі опановували основи медіаосвіти. 2 навчальних заклади нашого міста (БСШ №16 та гімназія №1) на Всеукраїнському рівні продовжують вести експериментальну діяльність з впровадження елементів медіаосвіти в навчально-виховний процес. Результатом цієї роботи, зокрема ,можна вважати послідовну й ефективну участь школярів у Міжнародному медіафестивалі «Москва-Запоріжжя».

Результатом послідовної роботи відділу освіти щодо впровадження ІКТ у навчально-виховний процес стає все більший відсоток вчителів реально використовують комп`ютерні технології при проведенні уроків. Досягнення вчителів м. Бердянська визнані не тільки на рівні міста, а й на рівні області.

У 2013-2014 н.р.:
- відділ освіти брав участь у обласному конкурсі „Профільна он-лайн карта міста” і за результатами роботи журі конкурсу команда нашого міста посіла почесне 3 місце. Вчителі інформатики, які безпосередньо змогли втілити задум у життя: Солонський І.О. (ЗОШ № 5), Гостюшкін О.В., Тягунов А.І. (ЗОШ № 11), Харченко А.В. (ЗОШ № 1), Дубінін А.О. (БСШ № 16);
- вчитель інформатики ЗОШ № 13 Чепурненко О.В. отримала подяку як керівник дослідницької роботи переможця ІV обласного конкурсу творчих робіт з математики та інформатики учнів шкіл та студентів коледжів;
- за результатами участі у Міжнародному медіафестивалі для школярів
- учень ЗОШ № 13 отримав грамоту за кращий авторський блог в номінації „Інтернет-творчість”
- вчителі гімназії № 1 „Надія”, ЗОШ № 7, 13, 11, БСШ № 16 - за вагомий внесок в розвиток медіа культури
- учні ЗОШ № 11 отримали грамоту за найкращу соціальну рекламу в номінації „Телебачення”
- учениця ЗОШ № 7 - за кращий телепроект в номінації „Телебачення”
- учениця гімназії № 1 „Надія” за кращий відеофільм в номінації „Аудіовізуальний твір”

У 2014-2015 н.р. навчальні заклади міста взяли участь у Обласній виставці „Освіта Запорізького краю - 2015”, яка проводилася в інноваційній формі: виставкові матеріали повинні бути презентовані у вигляді блогів. Слід зазначити,
що освітня система м. Бердянська була представлена найбільшою кількістю матеріалів (74 із 200). Результатом участі стали дипломи КЗ „ЗОІППО” ЗОР за активну участь у виставці, якими були нагороджені педагогічні колективи ЗОШ № 1, 4, а методисти міського методичного кабінету вибороли ІІ місце та були нагороджені дипломом.

Школи міста включені до єдиного інформаційного освітнього простору області.

У 2015-2016 н.р. навчальні заклади міста другий рік поспіль взяли участь у Обласній виставці „Освіта Запорізького краю - 2016”. Результатом участі стали дипломи КЗ „ЗОІППО” ЗОР за активну участь у виставці, якими були нагороджені педагогічні колективи шкіл міста та окремі вчителі, а також запрошення заступника директора гімназії № 3 „Сузір`я” Чорної Т.Ю. на урочисте підведення підсумків виставки.
Дипломами учасника обласного фестивалю-огляду авторських веб-ресурсів нагороджені вчителі наших шкіл:
- в номінації „Англійська мова” вчитель ЗОШ № 4 Скрипець Анастасія Євгенівна;
- в номінації „Математика” вчитель гімназії № 3 „Сузір`я” Пітюкіна Оксана Юріївна.
Дипломом за підтримку талантів та інноваційний підхід в освіті нагороджений керівник учасника Всеукраїнського фестивалю скрайбінг –роликів „Покоління мобільного Інтернету” вчитель інформатики гімназії № 3 Сидорук Олександра Олександрівна.
Також у 2015-2016 н.р. школи нашого міста приєдналися до регіонального етапу змагань з усного рахунку в рамках реалізації Міжнародного освітнього проекту „Міксіке”. Так, БСШ № 16 та ЗОШ № 2 за результатами обласних змагань, що проходили в он-лайн режимі, визнані найкращими школами.
Треба відмітити, що у 2015-2016 н.р. наші вчителі є членами обласних творчих груп:
- Пушкаш В. В. (вчитель інформатики гімназії № 2) приймає участь у засіданнях творчої групи „Апробація підручника „Сходинки до інформатики, 2 клас”
- Шадрін В.В. (вчитель фізики гімназії № 3) є учасником творчої групи вчителів фізики, які розробляють безпосередньо електронний контент для „Школи сучасних знань”.

У 2016-2017 н.р. відділ освіти сприяв участі бажаючих працювати в інноваційних проектах, пов’язаних з ІКТ, а саме:
- обласній «Школі сучасних знань», яка надає реальні можливості учням 9-11 класів у дистанційному режимі поглиблювати знання з предметів інваріантної складової навчальних планів (слід зазначити, що вчителі ЗОШ № 4 (Шайда Н.О.) та багатопрофільної гімназії № 2 (Нікітіна О.С., Войнікова Ю.П.) є авторами матеріалів з алгебри, які використовуються в «Школі сучасних знань»);
- активно збільшується кількість шкіл-учасниць Міжнародного проекту – «Міксіке в Україні», а саме: учні ЗОШ № 2, 3, 7, БСШ №16 стали учасниками проекту з розвитку усного рахунку. Причому БСШ № 16 та ЗОШ № 2 за результатами обласних змагань, що проходили в он-лайн режимі, другий рік поспіль визнані найкращими школами.

Педагогічні колективи навчальних закладів міста активно долучилися до використання Інтернет та медіаосвітніх технологій у навчально-виховному процесі сучасної школи, а саме:
функціонують в режимі постійного оновлення офіційні веб-сайти загальноосвітніх навчальних закладів та блоги дошкільних навчальних закладів міста. Крім того, поступово збільшується кількість вчителів, що мають свої блоги. Так, в гімназії № 1 «Надія», багатопрофільній гімназії № 2 та ЗОШ № 9,13 всі вчителі мають блоги, в інших загальноосвітніх навчальних закладах педагоги активно використовують блоги з метою поширення свого досвіду до участі в Інтернет-олімпіадах активно долучаються обдаровані учні БМЛ, ЗОШ № 1, 2, 7, 11;
педагоги міста активно залучають учнів та самі беруть участь в Інтернет-проектах, конкурсах:
вчитель інформатики ЗОШ №11 Гостюшкін О.В. разом із учнями взяв участь у Медіафестивалі «Знання - дороговкази у майбутнє»: «Один на один - менеджер з космотуризму», вчитель англійської мови гімназії № 1 «Надія» Ралько О.В. стала учасником Європейського проекту eTWINNING, у Всеукраїнському конкурсі дослідницьких робіт «Енергія і середовище» у І (заочному етапі) взяли участь 2 учнів та вчитель хімії ЗОШ № 7 Бокоч Л.Б.

Роздрукувати сторінку

Повернутися назад
© 2012-2017 Відділ освіти виконкому Бердянської міськради
71118, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул.Університетська,33
Телефон: (06153) 4-70-10 Електронна пошта:oono@rada-berdyansk.gov.ua